Ülkemiz, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri içerisinde en fazla genç nüfusa sahip ülkeler arasında. Bu durum hem avantaj hem de dezavantaj olarak önümüzde durmaktadır. Enerji dolu gençlerimize iş olanakları ve kendi geleceklerini güvence altına alacak kendi işlerini kurmaları için gereken mekanizmaları kuramadığımız taktirde karanlık bir gelecek bizleri bekliyor. Bir ülkenin kalkınma başarısı, orada yaşayan eğitimli genç nüfusun varlığı, bunların üretime katılma gücü ve katma değeri yüksek ürünler üretmesiyle doğru orantılıdır. Gençlerimize kendi güzel geleceklerini oluşturma olanaklarını sunmadıkça zengin, refah ve kendine yeten bir ülke olmamız zordur, bunun yolu da onları çok iyi eğitmek ve iş imkânları sağlamakla mümkün olabilir.

Nüfus artışına bağlı olarak işsizlerin çoğalmasıyla birlikte dünyada ve ülkemizde mevcut işletmelerin istihdam yaratma kapasiteleri sürekli düşüyor. İşletmeler maliyet artışlarıyla baş edebilmek ve rekabet nedeniyle maliyetlerini düşürmek zorundalar. Bu da daha az çalışanla nasıl daha fazla üretirim yaparım arayışlarına yöneltiyor işletmeleri. Teknolojinin gelişmesi ve otomasyon daha az insanla daha çok iş görmenin yollarını da açıyor. Nüfus artışıyla birlikte iş bulanların sayısı ters oranda artıyor ve bu makas sürekli açılıyor. Peki bunu tersine çevirmek mümkün mü? İstihdâmı nasıl daha hızlı ve etkili artırabiliriz? Dünyada örnekleri birçok ülkede denenmiş ve görülmüş uygulamalar var: Girişimcilikle kalkınma. Ülkemiz girişimciliği bir kalkınma modeli olarak benimser ve uygularsa istihdâmın tıkanan damarları da açılabilir.

Girişimcilik istihdam demek, üretim artışı demek, refah demek, milli gelirin artması demektir. Peki nasıl bir model gelişebilir. Girişimcilere işlerini belirli bir yere getirene kadar vergiden muaf tutma ve finansal destekler sağlayacak imkânlar yaratılmalıdır. Yetenekli girişimciler teşvik edilmeli, vergi uygulamaları değiştirilmeli genç girişimcileri zorlayabilecek bürokratik engeller azaltılmalıdır. Devletin sağladığı ya da desteklediği girişimcilik eğitimi ve girişimci danışmanlığı mekanizmaları geliştirilmelidir. Genç girişimcilere iş kurma destek ve teşvikleri artırılmalıdır. Genç girişimcilere yaptıkları yatırımları için vergi avantajları sağlanmalıdır. Gençlerin erken yaşlarda girişimciliğe ilgi göstermesi için ilk eğitimden başlayarak girişimcilik özendirilmeli ve eğitilmeleri sağlanmalıdır. Bunları sağlayamadığımız takdirde genç kuşaklarımızı kaybetmek durumundayız, bu durum da, ülkemizin geleceğinde onulmaz yaralar açacaktır. Çünkü genç işsizler ordusu dünyada ve ülkemizde devamlı büyümektedir. Sonuçlarını, dünyada çıkar savaşları yoksulluk, açlık, göçlerin artması ile görmekteyiz.

Özellikle teknolojik girişim, e-ticaret, mobil uygulamalar ve yazılımda öncü uygulamalarda, gençlerimizin bilgi birikimleri ve yaratıcılıkları çok iyi durumdadır. Dünya da hem eğitimli hem de genç nüfusa sahip nadir ülkelerde biriyiz. Kısacası gençlerimize güvenmeli ve onlara yol açmalıyız. Gençlerimiz, girişimciliğe özendirilmeli ve desteklenmelidir. Gençliğimiz geleceğimizdir…

Hadi İstanbullu
Latest posts by Hadi İstanbullu (see all)
Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar

*

formu temizleGönder