1995 yılında eşiyle birlikte kurduğu ıslak mendil markası Uni’yi 2012 yılında eşinin ölümüyle Eczacıbaşı Grubu’na 56 milyon TL’ye satan Ataman Özbay’ın başarılarla dolu öyküsü.

“Ataman İlaç ve Kozmetik Sanayiyle, 1995’te Uni markasıyla ıslak mendil üretimine başlayan, hijyene, araştırmaya, inovasyona ve kaliteye odaklanarak kısa sürede Türkiye ve Balkanlar’ın en geniş kapasitesine sahip hijyenik ıslak mendil firması olan, hasta bakımı için saç yıkama bonesi, ıslak tuvalet kağıdı gibi ürünleri geliştirerek sektöre önderlik eden Ataman Özbay İzmitli fakir bir ailenin çocuğu. Şöyle anlatıyor hayat hikayesini Özbay:

“İş hayatına gazete satarak başladım. Hem okudum hem çalıştım. Üniversiteyi kazandım ve eczacı oldum. Üniversitede, sonradan eşim olacak öğretmenime aşık oldum. Eşimle 1968’de evlendik. Hayrabolu’ya taşınıp ortak bir eczane açtık. Kazancımız artınca ikinci eczanemizi açtık. Ardından matbaa ve ayçiçeği fabrikası yatırımları geldi. Çocuklarımız büyüyünce iyi eğitim alsınlar diye İstanbul’a taşındık ve Sirkeci’de eczane açtık. Sonrasında ecza deposunu ve Uni fabrikasını kurduk.”

Şirketin Eczacıbaşı’na satışını eşinin vefatının sonrasına bırakan, Özbay, eşinin Uni’nin satıldığını görmesini istememiş. Çünkü çok emek vermişti” diyor.

Islak mendille ilk kez Fransa seyahati sırasında tanışan Ataman Özbay, şirketin kuruluş sürecini söyle anlatır: “Silindir bir kutudaydı. Görür görmez ıslak mendil üretmeye karar verdim. Makinesini satın almak için araştırmalara başladım. Bu ürün ilk kez İsrail’de keşfedilmiş ve üretilmiş. Ama ne İsrail’den ne de Avrupa ülkelerinden makine temin edemedim. Bu nedenle matbaa ve yağ fabrikası girişimlerinden edindiğim tecrübeyle ıslak mendil makinesi icat ettim ve Uni markası doğdu.”

İlk zamanlarda günde 3 bin mendil ürettiklerini kaydeden Özbay, “Şirketi sattığımız sırada saatte 40 bin adetlik üretime ulaşmıştık” diyor.

Uni markaları ürünleri eczanesi için artık parayla satın alan Ataman Özbay, “Kendi icadım ürünleri para verip almak inanın hiç gücüme gitmiyor. Helal olsun. Onlar da kazansın. Şirketimi bir Türk firmasına sattığım için  çok mutluyum” diyor.

Ahmet Şerif İzgören’in “tecrübelerinizi özellikle gençler olmak üzere herkesle paylaşmalısınız” tavsiyesi üzerine üniversitede seminerler vermeye başlayan ve 2014 yılında “Yedi Yaşımda Bindiğim Kamyonun Frenleri Patladı ve Hayata Yuvarlandım” kitabını yayınlıyor. Hayatı çalışma ve başarıyla dolu olan Ataman Özbay’ın hayatını kitabından okumak çoğu kişiye feyz verecektir.

Gençler ve iş kurmak isteyenler, Ataman Özbay’ın hikâyesine mutlaka kulak vermeli.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar

*

formu temizleGönder