8.Sınıf öğrencilerin, velilerinin ve biz öğretmenlerin aylardır içinde bulunduğumuz Teog sınav maratonu sona erdi. Peki süreç sona erdi mi? Henüz hayır. 8.Sınıf öğrencilerimizin okullarında gerçekleşecek ikinci dönem üçüncü yazılı sınavları da süreçte etkili olacak. 6. 7. ve 8. Sınıf yıl sonu ortalamaları, Teog 1. ve 2. Dönem sınavları ortaokul son sınıf öğrencilerinin lise tercihlerinde belirleyici rol oynayacak. Yani henüz maraton sona ermedi. Son sınavlara çalışmaya devam…Tabii bu yazının sizlerle buluştuğu tarihte öğrencilerin sınavlarının bitmiş olması olasıdır.

Peki tercih sürecini nasıl yönetmeliyiz? Bunun için okul yönetimi, rehberlik öğretmenleri ve profesyonel hizmet veren etüt merkezlerinden destek alınmalı. Çünkü tercihlerin doğru sıra ile yapılması öğrencilerin yerleştirilecekleri okulları etkiliyor. Doğru tercih noktasında, öğrenci ve velilerin, sadece puan ve yüzdelik dilimlerine göre hareket etmeleri yerine, öğrencinin ilgi, yetenek ve kişilik özelliklerini de dikkate almaları büyük öneme sahip. Çünkü gençlerimizin gelecekte başarılı olmaları, ilgi ve yeteneklerine uygun meslekleri tercih etmeleriyle doğru orantılı olacaktır. Yani okula göre meslek seçmektense, mesleğe göre okul seçmek daha doğru olacaktır. Tercih edilecek okulların önceden ziyaret edilmesini, fiziki imkanlarını, okulun eve uzaklığını, ulaşım ve yatılılık durumlarının araştırılmasını da öneriyorum. Ayrıca adayların tercih sürecinde okulun mevcut öğrencileri, mezunları, öğretmen ve idarecileri ile görüşmeleri de tercihlerine olumlu katkı sağlayacaktır. Yerleştirmede öğrencilerimiz 25 okula kadar tercihte bulunabileceklerdir.

8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir. Yine tercih sonrası ek kontenjanların takip edilmesi de bir diğer önemli husus olacaktır.

Tercih işlemleri https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden öğrenci/veli tarafından bireysel olarak veya herhangi bir ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerine onaylatılacaktır. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum…

Aysun Canıtez
Latest posts by Aysun Canıtez (see all)
Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanlar

*

formu temizleGönder